JazzBus ShowCase (Кошице – Жори)

Сергій Грабар

фото — Любов Мовлянова

MOV (Польща)

Першими на сцену в м.Кошице ви шлі молоді польські музиканти: вокалістка Анна Братек, піаністка Ага Дерлак, бас-гітарист Матеуш Шевчук, гітарист Куба Мазерацкі та барабанщик Адам Вайдзік. З першого акорду вони вибухнули нестримною енергією, яка межувалася з лірикою текстів. Колектив вже випустив свій дебютний альбом під назвою “Зібрані історії” на лейблі HEVHETIA. Але пошук триває.

Nebula Machina (Франція)

Другим колективом, що презентувались в галереї “Альфа”, де розміщувались 2 сцени, виставка “Jazz World Photo” та проводились основні зустрічі, стало тріо з Франції “Nebula Machina”. Троє музикантів: Уго Боскайн, який грав на великому контрабас-кларнеті, Жером Фуке (труба) та контрабасистка Лейла Сольдевіла, привнесли глядачам надзвичайне розуміння звуку. Виконавці високого класу, тріо загострило відчуття внутрішньої розмови між сценою і залом.

Pawel Morochovic Trio (Словаччина / Нідерланди)

До тріо увійшли словацькі піаніст і бенд-лідер Павел Морочовіц та контрабасист Юрай Грігляк, а також нідерландський барабанщик та перкусіоніст Нейл ван дер Дріфт.

Музика, яку вони виконують, є на помежі імпровізаційного джазу та world music.

Big Band Malopolski of Riszard Krawczuk & Andy Nivalle (Польща / Великобританія)

Закривав день Біг-бенд Малопольський з Кракова під керівництвом Річарда Кравчука та спеціальний гість Енді Нівалл. Біг-бенд виконував відомі мейнстрімові твори та композиції польських джазових авторів. Цілковитою несподіванкою був сімбіоз оркестру та виконавця репу, такцівника і біт-боксера Енді Нівалла. Цей виступ ще раз підкреслив, що джаз може поєднувати різноманітні жанри, головне в якості виконання.

Milos Zeleznak (Словаччина)

Другий день шоу-кейсів відкривав словацький дует гітариста Мілоша Зелезняка та ударника Йозефа Крупа. Мілош Зелезняк є певною зіркою лейбла  HEVHETIA. Він має тут, виступаючи з різними складами, п’ять CD. Великий майстер ще раз підтвердив свій рівень в дуеті з надзвичайно чутливим барабанщиком Йозефом Крупою. Новий проект, свідками якого ми стали, вже розглядається як майбутній реліз рекордінгової компанії.

Backspace [Augmented] (Польща)

Наступний проект другого дня Шоу-кейсів в Кошице представив нам альтернативну та оригінальну етімологію походження звуків. Тріо з Польщі в складі акордеона, труби та скрипки, об’єднані чи роз’єднані (у кожного свій смак) комп’ютерною електронікою, привнесли глядачам нетрадиційне бачення звукових можливостей. Але — цікаво!

Francesco Bruno 4tet (Італія)

Абсолютна протилежність попередньому колективу італійський квартет Франческо Бруно подарував музику елегійну, наповнену мрійливою тугою. Квартет виконував твори гітариста Франческо Бруно, вправно, дещо академічно, але без зайвого пафосу, хоча при тому не втрачаючи джазової свободи і легкості імпровізації.

Szymon Klima Quintet – Folwark (Польща)

Закінчував другий день шоу-кейсів польський квінтет Шимона Кліма з програмою  Folwark.

Лідер групи кларнетист Шимон Кліма розпочинав свою музичну кар’єру як виконавець класичний, але згодом обрав свій шлях у музиці на злитті фолку, року та традиційного джазу з постійним домішком фрі-джазових елементів. Разом з ним виступали тенор-саксофоніст Даріуш Рубіновскі, гітарист Якуб Мізерацкі, контрабасист Адам Ковалевскі та барабанщик Пшемислав Ярош. Кожен з вищевгаданих музикантів є окремим яскравим явищем на джазовому небосхилі Польщі, а разом — ще видатне явище.

Наступного для JazzBus ShowCase (така повна назва заходу, на якому ми перебуваємо), перемістився автобусом із словацького Кошице до польського Жори.

У міському будинку культури вже 11 років поспіль проходить міжнародний джазовий фестиваль Voicingers. Цього року він розширився на два дні завдяки  JazzBus ShowCase.

Marcin Pater Trio (Польща)

Першими на сцену в Жорах вийшло польське тріо вібрафоніста Марчина Патера. Вібрафон сам по собі є інструментом непоширеним, і його звучання відразу підняло градус сприйняття до високого рівня. Тріо складали, крім вже згадуваного Марчина Патера, контрабасист Матеуш Шевчук та барабанщик Адам Вайдзік. Вже після першого твору до тріо додався запрошений гітарист-віртуоз Якуб Мізерацкі, відомий нам по виступу в Кошице.

Klara Cloud & The Vultures (Польща)

Наступними на сцену Міського будинку культури вийшли Клара Клауд та її  колектив Vultures в складі: Сільвія Клара Засемпа — вокал, Матеуш Гаведа — фортепіано, Бартош Дворак — скрипка, Адам Тадел — контрабас та Пьотр Будняк — ударні. Вони виконали свої власні композиції, наповнені фолком, польськими відомими мелодіями та джазовими стандартами у власній інтерпретації.

Andrzej Kowalski Quartet (Польща)

Закривала день молода формація польського джазу гітариста Анджея Ковальські, саксофоніста Роберта Випасека, контрабасиста Яна Вержбіцкі та перкусіоніста Адама Вайдзіка. Колектив широко використовував сінтезатори, електроніку, але при тому віддавав данину класичній музиці та року.

Pawel Kaczmarczyk Trio (Польща)

День наступний і останній у чотириденному  JazzBus ShowCase відкривало тріо Павла Качмарчика у складі: Павло Качмарчик — фортепіано, Алан Викпіш — контрабас, Гжегож Палка — ударні. Музиканти знані, маститі, можна вже про них сказати — зіркові. Виступ ще раз показав на грунтовність та глибину польської джазової школи.

Coherence Quartet (Польща)

Варто відзначити, що всі, хто виступав на чотириденному  JazzBus ShowCase, мали на виступи 40 хвилин і вправно дотримувалися наданого часу. Тільки два колективи в  Кошице отримали заздалегідь сплановані 60 хвилин.

Один з найкращих польських джазових колективів квартет Coherence грає як власну, так і відому джазову музику в особистому аранжуванні. Квартет великої імпровізації та настроєвих вподобань, які безпосередньо залежать від контакту із залою.

Kollar / Chojnacki Duo (Словаччина / Польща)

День закінчувався виступом словацько-польського дуету Давіда Коллара (гітара) та Збігнева Чойнацкі (акордеон). Зал знову поринув у світ експерементальної музики, ілюзорної прагматики комп’ютерних можливостей. Проте, що не завадило показати музикантам надзвичайно високу професійну майстерність. Відчуття лінії, яка пролягала протягом всього виступу дуету, сконцентрувало увагу зали на нервовій відкритості емоційного відчуття.

Поділитися